Blog

Tu u nás sa mi páči najviac

TU u nás sa mi páči najviac

Poznám veľa krásnych miest. Ale tu u nás sa mi páči najviac. Tu u nás, sa hráme a zároveň vzdelávame. Tu u nás, je pre nás učenie hrou.

Poviem vám jeden príbeh. Je o sile jednoty, o tímovej spolupráci, o radosti

beach-1022964_960_720

Bolo to veľmi dávno, keď jeden spisovateľ pricestoval do Afrických krajín a vyhľadával rôzne kmene. Chodil sem rád, lebo vedel, že sa opäť dozvie niečo nové. Pozoroval a zapisoval.

spisovatel

 

V jedno ráno navrhol deťom v africkom kmeni hru. Vedel, že majú veľmi radi ovocie, tak im pripravil plnú nádobu a položil ju na opačnú stranu pri lese. Deťom povedal, že kto bude prvý, vyhrá ju len a len pre seba.

nadoba-plna-ovocia

 

Spisovateľ vyryl nohou do zeme štartovaciu čiaru. Deti sa pripravili na štart a čakali na signál.  Mali sa čo najrýchlejšie dostať k cieľu. Hneď ako spisovateľ ukázal začiatok behu, deti sa pochytali za ruky a rozbehli sa k cieľu spolu.

children-851601_960_720

„Ale prečo to tak spravili?“ čudoval sa spisovateľ.

 

Keď dobehli do cieľa, spoločne si posadila do kruhu a s radosťou v očiach vychutnávali svoju odmenu. Ponúkli aj jeho.

 

Zvedavý spisovateľ sa ich opýtal: „Prečo ste bežali spoločne ako skupina? Veď najrýchlejší jednotlivec mohol mať celú výhru len pre seba.“

 

Deti odpovedali: „UBUNTU!“

„Ako by mohol byť čo i len jeden z nás šťastný, keď všetci ostatní by boli smutní?“

ubuntu-3

Ako ste na tom vy? Aj vám sa TU U NÁS páči?

Nie je nutné odchádzať do Afriky ani nikde inde. Stačí žiť tímovo a radostne a ostatní sa pridajú. 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja 

Rozumieme deťom
Pretože veríme, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom.

vizitka-rgb-zadna-strana-kopia-2

 

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment