Blog

Ako sa vysporiadať s problémami?

Kde bolo tam bolo, v jednej ázijskej krajine sa rozpráva legenda o roľníkovi, ktorý sa stále sťažoval ako sa mu v ničom nedarí. Nevedel ako to má ďalej zvládať a chcel sa vzdať. Bol znechutený večnými starosťami a hádkami. Vyzeralo to tak ako keby sa v jeho živote po vyriešení jedného problému okamžite objavil nový, ďalší.

Jedného dňa prišiel do dediny mudrc. Roľník si ho pozval k sebe. Aj jemu sa posťažoval…
Mudrc ho požiadal, aby priniesol vedro vody. Potom rozlial vodu do troch hrncov a každý zavesil na hák nad ohnisko. Onedlho začala voda vrieť. 

vajicko-v-hrnci
Do prvého hrnca vložil zväzok mrkvy, do druhého niekoľko vajec a do posledného hrsť čajových lístkov. Mudrc nechal všetko variť 30 minút a potom zvesil všetky hrnce. Vybral mrkvu a položil ju do jednej misky, vajcia do druhej a čaj nalial do tretej. 
Potom sa obrátil k roľníkovi a spýtal sa ho: 
„Povedz, čo vidíš?“ 
„Mrkvu, vajcia a čaj“, odvetil roľník. 
Mudrc mu prikázal:
„Vezmi si mrkvu a povedz, čo cítiš.“
Roľník tak spravil a odvetil: 
„Mrkva je mäkká.“ 

mrkva-1
Potom ho mudrc vyzval, aby rozbil jedno vajce. 
Keď ho roľník olúpal, zistil, že vajce je vnútri tvrdé. 

vajicko-2
Napokon mu mudrc prikázal odpiť si z čaju. 
Roľník sa usmial, keď ochutnal nádhernú arómu čaju. 

caj
Potom sa spýtal mudrca:
„Čo to má znamenať?“
Mudrc mu vysvetlil, že každá z týchto troch vecí bola vystavená rovnakému protivníkovi – vriacej vode. Každá zareagovala inak. Mrkva bola pred varením tvrdá a krehká, po varení sa stala mäkkou a jemnou. Surové vajce bolo krehké, jeho tvrdá škrupina chránila mäkké vnútro, ale vo vriacej vode stvrdlo. Čajové listy sa však zachovali zvláštne. Potom ako ich mudrc vhodil do vriacej vody, zmenila farbu. 
„Ako sa zachováš Ty?“, spýtal sa roľníka. 
„Keď Ti protivník zaklope na dvere ako zareaguješ? Ako mrkva, vajce alebo čajový lístok?“

Podobné je to aj s ľuďmi. Ak sa ocitnete v situácii, že musíte čeliť prekážkam, ktoré Vám život pripravil, spýtajte sa sami seba: „Čo som?“ 

Niektorí sú ako mrkva. Zdajú sa byť silní, tvrdí, vydržia a len tak ich niečo je nerozhádže. Pri probléme však zmäknú a stanú sa slabými, neschopnými čeliť tomu problému.

Tí, ktorí sa nám môžu zdať citliví, krehkí sa takými naozaj môžu len zdať. Sú ako vajíčko, ktoré stvrdne a znehybnie.  

vajicko-1

A kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť okolnostiam? Ľudia, ktorí sú ako čajové lístky. Ako čaj, ktorý v horúcej vode zmenil farbu a krásne vonia. Zmenil okolnosti, ktoré problém spôsobili.

cajove-listky

Teda ako sa dokážete postaviť proti nepriateľovi? 
Ako mrkva, vajce alebo čajový list?

 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja 

OZ Sila rozvoja

Podporujeme Váš osobný rast.

vizitka-rgb-zadna-strana-kopia-2

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment