Blog

Praveké graffiti

Praveké graffiti

(Prvú časť si môžete prečítať TU)

Obľúbenou kreatívnou činnosťou v Archeologickom múzeu sú Praveké graffiti, pri ktorej si deti vyskúšajú tvoriť ako pravekí umelci, vďaka ktorým vznikli nádherné jaskynné maľby v Španielsku, Francúzsku či v Afrike.

kolaz-grafitti

Pomocou hliny, uhlíku a hrudky maľujú a kreslia praveké zvieratá, lovcov, ktorí tieto zvieratá lovia a postavy pri rôznych činnostiach. Dôležité osoby, ktoré mali významné postavenie v kmeni akým bol šaman, kúzelník alebo náčelník. Tým, že nemusia používať štetce a ceruzky, ale maľujú svojimi prstami, je pre nich táto aktivita atraktívna, lebo sú špinaví až za ušami. Lákavý je i podpis autora – odtlačok ruky. Takto vznikne plagát plný farebných rúk.

kolaz-odtlacok-ruk

Všimla som si, že aj iné múzeá na Slovensku rozširujú svoju ponuku vzdelávacích programov, prednášok, ktoré sú podávané hravou a nedirektívnou formou. Deti si ani nevšimnú, že sa učia, hľadajú sami seba, nadobúdajú znalosti, vedomosti a zručnosti.

            Programy sa dajú poňať rôznymi spôsobmi. Výtvarne (workshopy), dramaticky, úlohy môžu mať formu bádateľskú. Malí bádatelia majú za úlohu vylúštiť zadané úlohy, hádanky a hlavolamy. Ale zvoliť si môžu aj verzie literárne, kde sa vychádza z rozprávok, mýtov a z legiend.

kolaz-vyroba-z-hliny

 Rozvíja sa znalosť histórie a pomáha poznávať artefakty s umeleckou a estetickou hodnotou. Inovačný prístup k práci múzejného pedagóga, ktorý musí tieto programy zostaviť a spraviť z nich i niekoľko variácii pre rôzne vekové kategórie školskej mládeže (predškolský vek, prvý stupeň, druhý stupeň, stredoškoláci, prípadne študenti vysokých škôl) spočíva v tom, že odľahčí  a sprístupní vedomosti hravou formou.

p7150163

 

            Takáto zmysluplná činnosť s detskými návštevníkmi, malými umelcami a archeológmi ma nabíja pozitívnou energiou. Oni sa učia odo mňa a ja zasa od nich. Nie je väčšia odmena pre mňa ako vďačný potlesk za úspešne ukončenou akciou a ako detské uistenie, že so mnou prídu bádať opäť.              

Miroslava Žažová, animátorka/múzejná pedagogička

 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja 

Rozumieme deťom
Pretože veríme, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom.rozumieme_detom_hq

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

1 Comment
Post a comment