Blog

NEXT-LEVEL tábor pre počítačových nadšencov

Cestovné kancelárie dnes prinášajú veľké množstvo táborov, ktoré sľubujú kopec nových zážitkov pre decká, na ktoré budú môcť neskôr spomínať. Dôležité je ich niečím zaujať, aby si vedeli vybrať. Pre nadšencov počítačových hier vznikol tábor s názvom NEXT-LEVEL. Nejednalo sa o reálne sedenie pri počítači a hranie sa na ňom, alebo dokonca programovanie hier ako si niektorí mohli myslieť.

         Tábor sa uskutočnil v Čremošnom na horskom hoteli Bartoška, neďaleko ktorého sa nachádza prameň, podľa ktorého dostal hotel názov. Pri príchode do areálu vítali animátori deti  prezlečení do nápaditých kostýmov. Po nástupe všetkých detí (zaujímavosťou tábora bolo, že chalani výrazne prevyšovali nad babami a to potom 53:5, ale baby sa rozhodne nenechali zahanbiť J) sa konal veľký snem na ktorom boli predstavené klany, ku ktorým sa mohli pridať a bojovať. Vybrať si mohli z Mágov, Barbarov, Temných elfov, Svetlých elfov a Druidov. 

3

Na druhý deň sa konali jednoduché zoznamovacie hry a keďže sa nemali decká ešte veľmi šancu poznať vznikali vtipné situácie. Najzábavnejšia bola práve tá, pri ktorej sa posadili výpravy oproti sebe, dala sa medzi nich plachta a vybrali sa po jednom členovia z tímu, ktorí si sadli do popredia. Následne bola plachta daná dole a museli hádať svoje mená. Niektorí boli skutočne kreatívni a vymenovali za krátku chvíľu zhruba polku mien z kalendára od Adama až po troch zmrznutých a aj tak sa nevedeli trafiť :D.                        

45

Poobede sa konala prvá hra, v ktorej bolo možné získať nejaký ten level a tým aj lepšie, ako základné schopnosti, ktoré mal každý klan iné. Keďže sme chceli aby sa decká naučili spolupracovať, museli si vytvoriť skupiny po troch, najlepšie aby neboli všetci z jedného klanu. Potom sa začala hra. Každý animátor predstavoval niekoľko MoP-iek – imaginárnych príšerok, ktoré bolo nutné postupne poraziť aby mohli získať ďalší level. Vymenovali názvy jednotlivých príšerok bez toho, aby sme im povedali na akej sú úrovni a sami si museli vybrať proti komu budú bojovať. Často sa nechali zmiasť mierumilovnými názvami – Roztomilý Králiček napríklad a potom padli hneď v prvom kole a museli sa nechať oživiť u Šamanky. Neskôr sa dokonca konali v aréne boje jednotlivých trojíc navzájom, kde sa ukázalo, kto je aký schopný bojovník a vie dopredu uvažovať aké kroky bude musieť urobiť aby vyhral. Všetko to bolo potrebné aby sa naučili používať svoje schopnosti, aby mohli na konci v takzvanej veľkej „rajde“ poraziť veľkého bossa. Vtedy predstavovali členovia jedného klanu jednu bytosť, ale s násobenými silami a postupne na bossa útočili, pričom mohli využívať silu artefaktov, ktoré mohli nájsť počas celého turnusu poschovávané po areáli. Boss bol samozrejme porazený :).

2

Súčasťou hier boli samozrejme aj také, kde bolo potrebné zapojiť fyzické sily a viac sa hýbať. Tieto boli sprevádzané frfľaním niektorých jedincov že prečo, však oni sú „nerdi“ a tí sa predsa nepotrebujú hýbať. Aj tak museli 😀 …ale dokázali jednoduchú hru trvajúcu aj s vysvetlením tak 5 minút maximálne povýšiť na úplne novú úroveň 😀 Keď zistili že frfľanie nepomáha, tak si na pohyb celkom zvykli a vedeli zamakať :).

6

Počas táborov sa konajú aj výlety a náš prvý bol do jedného zo stredov Európy, do Kremnice. Zúčastnili sme sa tam v bývalej budove archívu zaujímavej prehliadky fotografií Miloša Lacka z Nórska, fotografií prírody Jaroslava Slašťana a výstavy s názvom Začiatky lyžovania v Kremnici a Banskej Bystrici. Najzaujímavejšie tam boli azda staré kamery, ktoré sme si mohli vyskúšať nanečisto.        

7                                     

Ďalším výletom bol aquapark v Turčianskych Tepliciach, kde sme sa poriadne vybláznili a zrelaxovali zároveň. 🙂

8

Na záver nás neminula ani nočná hra, ktorú sme ale poňali trocha inak. Hlavný mág sa akože pomiatol, ušiel do lesa a rozhodol sa vyvolať a spútať pomocou latinských zaklínadiel mocného Fenrira (mýtická bytosť). Deti zaujali pozíciu pozorovateľa a z diaľky sme tak pozerali na divadlo, ktoré nám animátori predviedli. Mág v ňom precenil svoje schopnosti a podľahol mocnému Fenrirovi, ktorý ušiel do lesov.

10

Na konci, po vyhlásení jednotlivých výsledkov sme mali sviečkovú ceremóniu, kde sme sa postupne predstavili, povedali pár slov o tom, aký sme mali pocit z tábora, čo nám nové priniesol a sfúknutím sviečky, ktorú sme držali v rukách sme sa odpojili z hry, aby sme v nej mohli pokračovať zase o rok – preto bolo v názve tábora slovo „next“ 🙂.

Martina KIM Šprláková, animátorka pre detskú cestovnú kanceláriu Slniečko

 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja 

Rozumieme deťom
Pretože veríme, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom.

rozumieme_detom_hq

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment