Blog

Budovanie harmonického vzťahu – Rodič alebo partner?

Láska, rešpekt, vzájomná blízkosť, dotyky, partnerstvo, podpora. Ako by podľa vás mal vyzerať ideálny vzťah medzi rodičom a dieťaťom?

Skúste si ho predstaviť. Čo by ste v ňom robili vy? A čo vaše dieťa?
Myslím to vážne. Dajte si pauzu od čítania a predstavte si podľa vás ideálny vzťah.

Jeden druhému by ste dokázali porozumieť, navzájom by ste sa rešpektovali, milovali sa a obetovali jeden druhému. Vyznieva vám to ako harmonický vzťah medzi dvoma partnermi? Je to presne tak. Vzťah medzi dieťaťom a rodičom by mal byť o partnerstve a nie o nadradenosti a podriadenosti.

 

Nepredstaviteľné?

Pýtate sa, ako môžete dieťa len tak nechať robiť si čo chce? Predsa by sa nerozhodlo správne, lebo ešte nepozná, ako to vo svete chodí? A keby sa nerozhodlo správne, resp. tak ako by ste chceli vy, bol by to naozaj problém?

Bol by to vlastne problém dieťaťa alebo váš?

Budovanie harmonického vzťahu – Rodič alebo partner?

g

 

Môj (a pravdepodobne aj Váš) príbeh

Keď som bola dieťa (na základnej škole), niečo takéto bolo pre mňa nepredstaviteľné. Taký vzťah som mala iba so svojou najlepšou kamarátkou. Všetko sme si mohli povedať, dôverovali sme si, vedeli sme jedna druhú podržať. S rodičmi to nikdy nešlo. Oni boli vždy tí, ktorí mali posledné slovo. Mali odpoveď na všetko bez ohľadu na to, čo som si myslela ja.

Keby si tak vtedy moji rodičia uvedomili, že sa so mnou dalo vychádzať aj bez hádok a kriku. Stačilo sa vzájomne dohodnúť a dôverovať si.
Vždy som mala v mojej izbe relatívny poriadok, no nikdy to nebola pre mňa priorita. Aj napriek tomu som upratanie izby dostávala príkazom.

Predstavte si teraz na chvíľu, že dieťa by bol váš partner/priateľ. Čo by ste spravili pre to, aby si po sebe upratal a nemuseli ste za ním chodiť a dvíhať jednu ponožku za druhou?
Jedna z možností je prikázať mu, aby si za sebou upratal. No ten kto neznesie príkazy, by odišiel… Upratovanie proste nie je jeho záujem, neuspokojuje to jeho potreby.

Druhou možnosťou je dohodnúť sa partnerom. Bude dávať na kopu všetky svoje veci, ktoré vy raz za čas pretriedite. On sa napríklad postará o vypálenú žiarovku, opraví pokazenú kľučku, navarí a objíme vás večer pred televízorom…Na všetkom sa dá dohodnúť, treba len nájsť a skombinovať veci, ktoré bavia jedného a ktoré druhého.

 

Zlepšite svoj vzťah s deťmi

Skúste si doma spraviť s deťmi podobný experiment. Pobavte sa s nimi, prečo si nikdy nechcú po sebe upratať. Vysvetlite im prečo je to pre Vás také dôležité. Zároveň ale počúvajte aj ich dôvody.

Keď pochopíte ich potreby, bude sa vám s nimi ľahšie nažívať. Zároveň sa postupne budú učiť a chápať tie vaše. Ak im ich vysvetlíte, porozumejú im omnoho rýchlejšie, ako si myslíte.

Keď dieťa pochopí, že sa k nemu správate ako k rovnocennému partnerovi, nebude mať potrebu skrývať svoje pocity, svoju radosť, hnev, pretože to pre neho bude prirodzené. Ak bude mať problém, príde práve za vami. Aby ste mu ho pomohli vyriešiť, pretože dôveruje vám . Nebude mať potrebu vám vedome ubližovať. Budete pre neho jeho najlepší kamarát.

Vytvorenie harmonického vzťahu s dieťaťom sa vám môže teraz zdať ako náročná úloha a je to v poriadku. Ak však investujete svoj čas a budete trpezlivý, získate oveľa viac ako si teraz dokážete predstaviť.

n

 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja

Rozumieme deťom
Pretože veríme, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom.

oz-rd

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment