Blog

Budeš sa na mňa už konečne pozerať?

Budeš sa na mňa už konečne pozerať?

 

Je krásny jesenný deň a otec vezie svojho osemročného syna Mareka na tenis. Tento rok priviezol tím slovenských tenistov z olympiády 3 bronzové medaile. Marek je nimi inšpirovaný a preto sa rozhodol, že on dovezie tú zlatú. „Oci, oci, však sa budeš dnes na mňa pozerať!“ Kričí chlapec zo zadnej sedačky auta a nadskakuje radosťou. Veľmi sa teší na tréning. Toľko to pre neho znamená„Jasné, veď vieš, že sa na teba vždy pozerám“ odpovedá otec.

 

chlapec

 

Avšak tréning začínajúcich tenistov je pomerne nudný. Budúce hviezdy sa najprv rozcvičujú a potom sa márne pokúšajú trafiť forehand do loptičky. Trvá to asi 15 minút. Potom všetky loptičky zozbierajú a všetko odznovu. Len s tým rozdielom, že teraz trénujú backhand. Je zázrak, keď sa niektoré z nich trafí. A tak je to stále dokola a dokola. Celú hodinu. 

Po chvíli to prestáva otca baviť a tak vyťahuje mobil. Myšlienkami je niekde úplne inde, ale pretože sľúbil svojmu synovi, že sa bude pozerať, čas od času vzhliadne a skontroluje dianie na kurte.

 

mobil

 

„To bolo skvelé! Páčilo sa mi, ako ste trénovali ten forehand a ako si sa trafil. A mal som radosť, že si pri zbieraní loptičiek dokázal uniesť na rakete už 5 tenisákov!“ Chváli otec po zápase syna a dáva mu najavo, ako na neho pozeral. Marek nereaguje na pochvaly a sklamaný zmení tému rozhovoru.  

 

smutny-chlapec

 

Budúci týždeň sa situácia opakuje. 

„Oci, oci, budeš sa na mňa dnes už konečne pozerať?“ pýta sa zvedavo Marek. 

„Ale veď ja sa na teba pozerám!“ bráni sa otec.

Potom už cestou na tréning nikto z nich neprehovorí. Len otcovi vŕta hlavou, čo Marek myslel tým: „už konečne pozerať“.

 

Všetko je ako vždy. Rozcvička, prvé pokusy detí … a po chvíli má otec opäť neodolateľnú chuť ísť robiť niečo užitočnejšie alebo si aspoň čítať. Potom sa ale zarazil. Sľúbil predsa, že sa bude pozerať. Stále mu vŕtalo hlavou, čo jeho syn povedal v aute.  „Oci, budeš sa pozerať?“

 

A po chvíli som všetko pochopil. Zakaždým, keď sa môj syn trafil do loptičky, hrdo sa pozrel smerom ku mne. Doplo mi to. Aj minule sa pravdepodobne na mňa niekoľkokrát pozrel. A čo videl? Ako mám sklonenú hlavu nad mobilom a riešim niečo úplne iné. Videl, že ma vôbec nezaujíma, ako mu to ide. V jeho očiach som mu klamal, keď som hovoril, že sa na neho budem pozerať.

 

Tentoraz mal po zápase naozaj, ale naozaj veľkú radosť a poskakoval po zvyšok celého dňa …

 

Uvedomil som si, že musím svojim deťom venovať čas naozaj naplno.

 

slecna

 

Až mi nabudúce moje dieťa povie: „Oci, môžem ti čítať?“

Znamená to: „Oci, prosím, vypni počítač, posaď sa a počúvaj ma. Chcem ti ukázať, ako už viem čítať a chcem ti urobiť radosť. Tie mi tiež čítaš, keď chodím spať. Vážim si to a chcel by som ti to teraz vrátiť.“

 🙂 

Napadlo Vás niekedy, ako by to bolo obrátene? Aké by bolo pre nás, keby sme čítali deťom rozprávku a ony by si pri tom hrali s autíčkami a počúvali by nás len na pol ucha? Aký by sme z toho mali pocit?

A prečo by to naše deti mali mať inak?

 

Zdroj: http://www.impulzy.cz/tati-budes-se-na-mne-divat/

 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja 

Rozumieme deťom

Pretože veríme, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom.

 

vizitka-rgb-zadna-strana-kopia-2

 

 

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment