Blog

Ako využiť prirodzenú detskú zvedavosť

Ako využiť prirodzenú detskú zvedavosť a učiť sa zo záujmom

Každý rodič chce, aby z jeho dieťaťa vyrástol rozumný, cieľavedomý a samostatne mysliaci jedinec. Ak si zároveň myslíte, že ho škola všetky tieto cnosti nenaučí, mali by ste si uvedomiť dôležitú vec. Práve rodič svojim správaním k dieťaťu výraznou mierou ovplyvňuje to, ako sa bude jeho potomkovi v dospelosti dariť.

 

Boy, drawing a picture for fathers day

Vplyv prostredia

Ak mu vytvoríte prirodzené nenásilné prostredie, vyrastie vám dieťa, na ktoré budete hrdý. Prostredie, v ktorom sa dieťa môže vlastnou cestou rozvíjať a nebáť sa rozvíjať v oblastiach, ktoré ho skutočne bavia.

Ako mu ale zabezpečiť TO prirodzené a nenásilné prostredie pre jeho rozvoj? Môžete napríklad využiť každú situáciu, keď sa dieťa pýta. Jeho otázky Vám naznačujú, že je vnútorne motivované dozvedieť sa o danej veci viac.

Keď chcú maľovať, tak nech maľujú. Nikdy neviete, čo z nich vyrastie 🙂 

 

10847880_10200564462712019_5913735487236173157_n

FOTO: Simona Remeňová, umelkyňa

 

Možno to poznáte z obdobia “prečo”. Vtom čase (a nielen vtedy), sa deti často pýtajú otázku “Prečo?”. Prečo má pes vyplazený jazyk, prečo nemôžeme ísť von, prečo to a prečo tamto. Deti nechcú počuť výhovorky, ale fakty. Najlepšie také, aby si to zapamätali navždy.

 

Praktické príklady

 

Jednoduché otázky:

Nájdite odpoveď na jeho otázku spoločne. Odpovedajte mu otázkou. Diskutujte na danú tému. Nechajte ho rozvíjať myšlienky, nech samé spája súvislosti.

Zložitejšie otázky:

Ak je otázka komplexnejšia, pokojne si to spolu vygooglite, alebo hľadajte odpoveď v knižkách. Môžete spoločne zájsť do knižnice a čítať si o danej problematike v čitárni, alebo si knižky zoberte domov. Spojíte tak príjemné s užitočným. Pôjdete spolu na prechádzku, venujete svojmu dieťaťu maximálnu pozornosť a zároveň sa spolu vzdelávate nenásilnou formou.

Ale pozor! Bavte sa o danej téme len dovtedy, pokiaľ je to pre vaše dieťa zaujímavé. Ak sa snaží prejsť na inú tému, alebo chce robiť niečo iné, je to signál – stačí mu to a vráti sa k tomu, keď bude mať opäť vnútornú potrebu.

 

Inšpirujte ich 🙂 

13422371_1764383823775436_787484253090422921_o

FOTO: hodina Životológie na strednej škole v Pezinku

Pozvite na návštevu nových zaujímavých ľudí, ktorí im môžu porozprávať o svojom povolaní, alebo o svojich úspechoch. Jednoducho povedané, inšpirujte ich. Oni vám to v budúcnosti vrátia.

 

Spôsobov ako rozvíjať a rozširovať vedomosti a schopnosti svojho dieťaťa je nekonečne veľa. Je to ako kreatívny proces v podnikaní, pri ktorom málokedy viete dopredu predpovedať jeho výsledok. Na začiatku sa začnete baviť o pohoriach vo vašom okolí a skončíte pri procese výroby guľôčkových pier. Nebojte sa preto vyskúšať naše tipy ako rozšíriť vedomosti vášho dieťaťom vďaka jeho prirodzenej zvedavosti. Dajte nám do komentárov vedieť ako sa vám darí s našimi tipmi a ako učíte vaše dieťa vy.

 

 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja

Rozumieme deťom
Pretože veríme, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom.

oz-rd

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment