Blog

Ako vnímať bolesť?

Ako vnímať bolesť?

Bolel Vás už niekedy zub? Možno vás bolelo oko, ucho, alebo ruka po narazení do niečoho tvrdého. V tomto článku Vám ukážeme, ako jednoducho môžete „pracovať“ s bolesťou.

musical-notes

„Hudba je liekom na trápenie duše.“ (Quintus Flaccus Horatius)

 

 

 

 

 

 

Hudba je liek

Ide totiž o to, že často pociťujeme nejakú bolesť len vtedy, keď na ňu myslíme. Keď sa však dostaneme k zaujímavej činnosti, alebo napríklad k hudbe, bolesť pominie. Ako je možné, že na ňu niekedy zabudneme aj na pár hodín? Ako je možné, že Vás to začne bolieť až vtedy, keď si od Vás kolega v práci vypýta tabletku od bolesti? Tajomstvo tkvie vo vašej pozornosti. Hneď Vám to vysvetlím.


Pozrite sa na deti

Myslíte si, že sa zaoberajú bolesťou? Nie! (Teda pokiaľ sa nenaučili, že len v prípade bolesti získajú vašu pozornosť). Keď sa udrú, prídu s plačom za vami. Vy im pofúkate „bobo“ a rozveselíte ich. Zaujmete ich niečím iným, aby nemysleli napríklad na udretú ruku, či odreté kolienko. Výsledok? Deti sa hrajú, smejú a zabávajú ako predtým. Už žiadna bolesť! Ani im to na um nepríde.

Funguje to až dokým sa ich neopýtate:

Bolí ťa ešte ručička?“ A deti, ktoré sú naučené na pohľadkanie hlavy, potuľkanie a venovanie pozornosti len v čase bolesti, Vám isto odpovedia: „Áno, ešte ma bolí.“ Opýtali ste sa vetou, ktorá ich doslova núti odpovedať „Áno, ešte ma bolí.

Vidíte tú silu slov?

Ak by ste sa opýtali: „Ruka ťa nebolí?“, dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou odpovie: „Nie, ma nebolí. Ak by ste sa opýtali: dobre sa zabávaš?“ Dieťa odpovie: „Áno, dobre sa zabávam.“

heart-792179_960_720

Prečo je dôležité dávať si pozor na to, čo povieme obzvlášť deťom, sme rozoberali v predošlom článku. Viac si o tom prečítajte tu.

Ako sa budete teraz pozerať na bolesť? Budete na ňu myslieť a trápiť sa ňou? Alebo sa radšej zahĺbite do inej činnosti, efektívnejšej (či už práca alebo varenie, či hranie s deťmi).

 

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja

Rozumieme deťom
Pretože veríme, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom.

oz-rd

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment