Blog

20 najkrajších citátov z knihy Malý Princ

Vybrané najsilnejšie myšlienky od LÍŠKY A MALÉHO PRINCA

4

LÍŠKA vraví:
1. Skrotiť znamená vytvoriť si putá.
2. Ty si pre mňa zatiaľ len malý chlapec podobný státisícom iných malých chlapcov. A nepotrebujem ťa. A ani ty ma nepotrebuješ. Ja som pre teba iba líška podobná státisícom iných líšok. No ak si ma skrotíš, budeme jeden druhého potrebovať. Budeš pre mňa jediný na svete. Ja budem pre teba jediná na svete…

2

3. Nič nie je dokonalé.

4. Reč je prameňom nedorozumení.

5. Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.

6. Ľudia už nemajú čas, aby niečo spoznávali. Kupujú si u obchodníkov celkom hotové veci. Ale pretože nejestvujú obchodníci, čo by predávali priateľov, ľudia už priateľov nemajú. Ak chceš mať priateľa, skroť si ma!

7. Čas, ktorý si venoval svojej ruži, robí tvoju ružu takou dôležitou.

6

 

MALÝ PRINC vraví:

8. Moja ruža je dôležitejšia ako vy všetky. Pretože práve ju som polieval. Pretože práve ju som ukrýval na noc pod sklený zvon. Pretože ju som chránil zástenou. Pretože pre ňu som pozabíjal húsenice. Pretože ju som počúval, ako sa žaluje alebo sa vystatuje, alebo dokonca ako niekedy mlčí. Pretože je to moja ruža.

 

9. Len deti jediné vedia, čo hľadajú.

 

10. Ľudia u vás pestujú päťtisíc ruží v jedinej záhrade a nenachádzajú v nej to, čo hľadajú. A predsa by mohli nájsť, čo hľadajú, v jedinej ruži alebo kvapke vody.

 

11. To, čo tu vidím, je iba škrupina. To najdôležitejšie je neviditeľné..

3

12. Ale oči sú slepé. Treba hľadať srdcom.


13. Dospelí sami nikdy nič nechápu a deti to unavuje, keď im treba ustavične čosi vysvetľovať.

5

14. Keď na nás tajomstvo silne zapôsobí, neopovážime sa neposlúchnuť.

 

15. Lenže nikto mu neuveril, a zavinilo to jeho oblečenie. Dospelí sú už raz takí.

 

16. Niekedy nie je zlé, ak si prácu odložíme na neskoršie. Ale ak ide o baobaby, je to vždy pohroma.

 

17. Kvetiny sú slabé. Sú prostoduché. Zabezpečujú sa, ako môžu. Myslia si, že odstrašia nebezpečenstvo, keď majú tŕne…

7

18. Vtedy som nič nechápal! Mal som ju posudzovať podľa skutkov, a nie podľa slov.

 

19. Je oveľa ťažšie súdiť samého seba ako svojich blížnych.

 

20. Zem nie je hocijaká planéta. Žije na nej stojedenásť kráľov (ak rátame aj černošských kráľov), sedemtisíc zemepiscov, deväťstotisíc podnikateľov, sedem a pol milióna pijanov, tristojedenásť miliónov márnomyseľníkov – a to je asi dve miliardy dospelých…

1

Zdroj: kniha Malý Princ (Antoine de Saint-Exupéry)

 

Podporujeme váš osobný rast.

#rozumiemedetom #ozsilarozvoja #podporujeme #osobnyrozvoj

oz-rd

Bc. Petra Ragas (Kubešová) alias NELKA - profesiou lektor a mentor, s deťmi bláznivý animátor, koordinátor akcií osobného rozvoja pre deti, mládež a dospelých. - vyštudovala som animátorstvo, andragogiku a sociálnu prácu.  - venujem sa zážitkovému rozvoju detí, mládeže i dospelých. Aby ste aj vy objavili svoj potenciál! Autorka projektu „Rozumieme deťom“. - utužujem vzťahy. A to najmä rodičov a ich detí alebo priateľov navzájom. Podpora osobného rozvoja detí, ale tiež ich rodičov považuje za kľúčový v ich vývoji! ♥ - nielen deti sa učia viacerými zmyslami naraz a učenie ukryté v hre ich baví - platí to pre všetkých. ☺ Preto sú naše workshopy interaktívne, zamerané na komunikáciu a rozvoj. - vďaka skúsenostiam s veľkým počtom detí mám priestor skúšať, čo u detí funguje. Zistila som, že na prekonanie väčšiny problémov stačí kvalitne strávený čas s dieťaťom. Hlbšie pochopenie jeho túžob, motivácií, obáv a poskytnutie viac pozornosti. Pokiaľ deti nemajú dostatok pozornosti, prejavujú to pre nás často neprijateľne.  Zúčastňujem sa takmer všetkých akcií a pobytov, vymýšľam nové a nové aktivity, s tímom prepájame srdiečka detí i dospelých, poukazujeme na balans v rodine. Vzdelávam druhých – ale najmä seba. :)

No Comments
Post a comment